logo strony

Psychologia i życie

Psychologia i życie, na końcu zagadnień autorzy konkludują:

Chcielibyśmy wierzyć, że wejście w następną fazę twojego życia będzie łatwiejsze dzięki temu, czego nauczyłeś się z psychologii i życia. Obyś w następnej podróży tchnął nowe życie w psychologię ludzkich przedsięwzięć, umacniając więzi między wszystkimi ludźmi, których napotkasz.

Gerrig R.J., Zimbardo P.G.


Te słowa mogłyby wystarczyć jako rekomendacja. Każdy z nas pragnie lepszej jakości życia, zastanawia się, dlaczego doświadcza tak wielu trudności, zastanawia się jak zrozumieć własne doświadczenie i transformować w kierunku dla siebie najbardziej pożądanym.

Psychologia inna niż wszystkie. Podręczniki z psychologii, przeważnie są opasłymi tomami, tak też jest i w tym przypadku. Na 769 stronach, czytelnik znajdzie odpowiedzi na zdecydowanie większość swoich pytań. Innowacyjność tego podręcznika polega na bardzo przystępnym opracowaniu niezwykle ważnych zagadnień. Nowoczesna, lekka, przystępna, kompetentna psychologia dla każdego. Obowiązkowa lektura dla przyszłych rodziców, kobiet w ciąży, czy dla osób, którzy zawodowo zajmują się opieką nad dzieckiem. Ogromną zaleta, jest aktualna wiedza, poparta licznymi badaniami naukowymi.

Pozycja bardzo wartościowa z uwagi na nowoczesny i bardzo unikatowy sposób ujęcia pedagogiki specjalnej. Choć sam tytuł, może "odstraszyć" czytelnika, który nie jest zawodowo czy osobiście zainteresowany problematyką pedagogiki specjalnej – zdecydowanie polecam wszystkim, którzy troszczą się o dzieci. Autorzy zadbali o niezwykłą prezentację najnowszej wiedzy z uwzględnieniem historyczno – kulturowego i społecznego uwarunkowania opieki, edukacji i rehabilitacji i wartościowania życia.

Bliskość w rodzinie, więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości

To jedna z najlepszych książek naukowych, które powstały z uwagi na doniosłość i głębię poruszanych tematów. Trauma przeszłości, to zjawisko, które dotyka zdecydowaną większość populacji ludzkiej. Dorośli, którzy zmagają się z rozlicznymi problemami, zakorzenionymi w dzieciństwie, znajdą w tej książce wyjaśnienie wielu niepokojących problemów. Kluczem do odzyskania kontroli nad własnym zdrowiem jest świadomość dysfunkcjonalności środowiska, w którym wyrastała jednostka. Niewielkich rozmiarów książeczka, wybitnej terapeutki, nieżyjącej już Virginii Satir. Pozycja ta zajmuje się jednym z elementów, acz bardzo ważnym w umiejętności stworzenia systemu rodzinnego, który wspierał będzie w rozwoju potencjał każdego z jego członków. Mowa o komunikacji.

Pierwszy wywiad z rodziną

Książka promuje systemową terapię rodzin. To co jest unikatowe w prezentacji podejścia do terapii rodzin, to ujęcie rodziny, jako systemu, w którym każdy odgrywa rolę. Paradoksalnie jednostka najbardziej chora, jest ujmowana jako „najzdrowszy”, bo odważny członek systemu, który bierze na swoje barki bycie „zaburzonym”, by pozostali członkowie rodzin, mogli być „normalni”.

Najstarsze średnie najmłodsze

Warunkowanie systemu rodzinnego, wpływ relacji pionowych – rodzice – dziecko, lub poziomych między rodzeństwem, kształtuje nasze późniejsze interakcje społeczne. Brak satysfakcji i szczęścia w życiu determinowane jest sposobem, w jaki dziecko traktowane jest w rodzinie.

Wczesna interwencja terapeutyczna, stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6 roku życia

Publikacja z założenia zapewne dedykowana jest dla terapeutów, pedagogów, ewentualnie bardzo zainteresowanych rodziców dzieci z zaburzeniami w rozwoju. To co opóźnia w wielu wypadkach prawidłowe zaspokojenie potrzeb dziecka zagrożonego niepełnosprawnością to brak wiedzy. Znajomość „kamieni milowych” w rozwoju, nie wystarcza, by spojrzeć na stymulowanie rozwoju małego dziecka z perspektywy jego rzeczywistych potrzeb.

Autyzm jak pomóc rodzinie

Kiedy pierwszy raz czytałam tę książkę, nie potrafiłam w pełni docenić jej wartości. Dzisiaj z perspektywy czasu i przeczytanych publikacji na temat autyzmu, mogę napisać, ze jest to pozycja, którą warto przeczytać. Jej uniwersalizm zasadza się na rozgraniczeniu zagadnień, związanych z autyzmem i zespołem Aspergera.