Masz potencjał w sobie

Dostałeś wypowiedzenie z pracy albo w firmie szykują się zwolnienia i coraz częściej słyszysz o likwidacji twojego działu, lub postanawiasz z różnych powodów odejść z przedsiębiorstwa i wierzysz, że z takim potencjałem szybko znajdziesz zatrudnienie. Zaszłaś w ciążę i pracodawca po twoim powrocie do pracy wręczył ci wymówienie, lub nie przedłużył umowy. Stajesz na progu nowego zawodowego życia i czujesz się tym … przerażony.

Nie dziw się swoim uczuciom i emocjom, żyjemy w społeczeństwie, które wychowywane jest w strachu, to najgorsza trucizna jaka zalewa ludzkość. Włączasz telewizor i słyszysz o tym, że jest kryzys, w Ameryce ludzie nie mogą sprzedać domów, rośnie liczba bezrobotnych (przejmujesz się tym i natychmiast kreujesz w swoich myślach widmo braku wartości posiadanego przez ciebie majątku, choć realia za oceanem wyglądają zupełnie inaczej, niż kreują to media). Na spotkaniach rodzinnych wszyscy narzekają, już nie pamiętasz by ktoś w twoim otoczeniu emanował radością, spokojem i poczuciem pewności jutra. Twój lęk i strach narasta. Boisz się nie tylko tego, że nie znajdziesz zatrudnienia, ale też tego, że zawiodłeś, że przez ciebie twoja rodzina podupadnie w długi, żyć będziecie na niższym niż dotąd poziomie. Strach narasta z każdym dniem, tygodniem miesiącem. W zależności od zasobów i wsparcia ludzi w około oraz mechanizmów obronnych, które wyniosłeś z własnego dzieciństwa, albo będziesz działał mimo lęku i strachu, albo uciekniesz w nałogi. Brak zatrudnienia inaczej przeżywają mężczyźni i kobiety, choć nie ma reguły, mężczyźni częściej sięgają po znieczulacze w postaci substancji uzależniających.

By nie dopuścić do etapu, z którego trudno się podźwignąć warto spojrzeć na siebie przez pryzmat własnych zasobów, szerzej z innej perspektywy poza bezpieczne ramy, w których żyłeś. Jesteś bankowcem, krawcową, cukiernikiem, to zawody, które powiązane są ściśle z określonym wykonywaniem czynności w konkretnej instytucji. Swój zawód utożsamiasz z tym na czym się znasz i ze swoją zawodową przyszłością. Więc szukasz pracy jako bankowiec, krawcowa, cukiernik. Twój sposób patrzenia na rynek pracy jest bardzo sprecyzowany i ukierunkowany na wąskie grona odbiorców. Widzisz siebie wyłącznie na stanowisku i w firmie, takiej z którą byłeś związany kilkanaście lat. Niestety, to w sposób niezwykle realny zawęża twoje możliwości i blokuje twój potencjał.

Zaskakuje jak wiele ujawnionych talentów ludzi, nigdy nie staje się ich głównym źródłem zarobkowania. Po czym ludzie ci są zaskoczeni, iż praca, którą wykonują bo takie skończyli studia, choć specjalnie nie przynosiła im satysfakcji, z różnych powodów rozstaje się z nimi. Nie czerpiąc specjalnej satysfakcji finansowej, ani radości, nie wykazując się pasją i miłością do wykonywanego zajęcia, po raz kolejny aplikują na stanowisko zgodne z wykształceniem, ale nie zgodne z predyspozycjami i pragnieniami.

Jeżeli jesteś w czymś dobry, uwielbiasz robić różne rzeczy np. świetnie znasz się na określonym programie, jesteś pasjonatem sportu, masz talent w robótkach ręcznych, lub perfekcyjnie robisz dekorację, a twoje kierunkowe wykształcenie to zupełnie inna bajka, zastanów się jak możesz to połączyć. Spotkałam bankowca który uwielbia sport i przez myśl mu nie przeszło, by aplikować na menadżera w firmach związanych ze sportem, choć z pasją i miłością oraz umiejętnością zarządzania finansami byłby niezwykle cennym pracownikiem. Byłam zachwycona przepięknymi arcydziełami stworzonymi na szydełku, przez nauczycielkę, która nigdy nie pomyślała, iż jej prawdziwe mistrzostwo mogłoby być źródłem dochodu i ogromnej satysfakcji z robienia tego co kocha. Informatyk, pasjonat elektroniki, którego artykuły kilkakrotnie publikowano w bardzo prestiżowych pismach, był zdania, iż nie ma talentu pisarskiego, choć jego teksty uznano za profesjonalne. Jak to się dzieje, że talent, który tak bardzo jest widoczny dla osób postronnych, rodziny, często pozostaje w ukryciu jako nieszkodliwe hobby. Jeżeli należysz do tej grupy osób z umiejętnościami, które nie pokrywają się z zawodem wykonywanym, a stoisz na progu zmiany w zawodowym życiu zastanów się jak mógłbyś to połączyć.
Ważne jest to, byś spojrzał na siebie przez pryzmat możliwości, talentów, umiejętności. Jeżeli robi się to co się kocha, osiągając mistrzostwo i nieustająco doskonaląc swój warsztat, nie ma możliwości, sukces jest w zasięgu twojej ręki, masz realne możliwości zaznać obfitości w każdym aspekcie ludzkiej egzystencji. Zamiast oglądać smutne i specjalnie kreowane negatywne wiadomości, poszukaj w telewizji programów o zaskakujących zawodach, czy unikatowych przedsięwzięciach, a zobaczysz jak wiele dobrego przynieść może poszerzenie swoich horyzontów myślenia. W Berlinie powstał sklep spożywczy, jedyny w swoim rodzaju, w którym kupuje się produkty na określone danie. Wchodząc do sklepu klient kupuje określone produkty wraz z przepisem i sposobem wykonania, może to być danie zróżnicowane poziomem trudności wykonania, wszystko precyzyjnie obliczone, zważone, zmierzone. Okazało się, że ugotowanie obiadu z tak przygotowanych składników (warto zaznaczyć, wykorzystanych maksymalnie – nie zostają żadne resztki), jest tańsze, niż kupienie tych samych składników w supermarkecie, zważywszy na to, że resztki często są wyrzucane. Inna organizacja zakupów, jest nie tylko atrakcyjniejsza, ale i ekonomiczniejsza. Każdą pasję można przekuć w przysłowiową żyłkę złota, jeżeli się tego pragnie, wierzy się w swoje talenty i umiejętności, rozwija się swój warsztat, a w sercu ma się poczucie bycia godnym realizacji swoich marzeń będąc sowicie za to wynagradzanym.

Perspektywa utraty zatrudnienia powoduje, iż jakaś niewidzialna siła nakłada człowiekowi okulary i wgrywa oprogramowanie dotyczące jednego jesteś bezrobotny, jesteś nic nie warty. Faktem jest, że praca jest bardzo ważna, bardzo ważne są pieniądze. Jednak należy spojrzeć szerzej praca to tylko jeden wymiar ludzkiej egzystencji, kłopoty zawodowe są zawsze jakąś informacją, jakiej prawdy o sobie nie dopuszczasz, czego nie wiesz. Zwolnienie, redukcja czy twoja własna decyzja wynikała z określonych przesłanek, pomyśl jaką cenną lekcję dostałeś od życia i jak możesz ją twórczo wykorzystać dla własnego rozwoju i lepszej zawodowej przyszłości.

Jeżeli będziesz pamiętał, że zawsze jako ludzie mamy wybór, nie jesteśmy pionkami na szachownicy wszechświata, to my mamy wolną wolę, i bawet nie podejmując decyzji podejmujemy ją, to biorąc za siebie odpowiedzialność kreować będziemy życie, które będzie nas cieszyć.
W czym jesteś dobry, co kochasz robić, jak możesz to wykorzystać.